Орлай Іван Семенович
Українська педагогіка в персоналіях – ХІХ століття / За редакцією О.В. Сухомлинської / навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, у двох книгах // «Либідь», - К., 2005, кн. 1., стор. 231 – 230.
Орлай
Іван Семенович
(1770–1829)
Педагог, лікар,
освітній діяч
Іван Семенович Орлай (Орлаі де Карбі, Орлаян) народився в 1770 р. в селищі Хуст колишньої Австро-Угорщини (тепер Мукачівський район Закарпатської області) у сім’ї угорських дворян.
Розпочинав навчання, згідно з тодішніми вимогами австро-угорської системи освіти, в мукачівській елементарній школі з українською мовою викладання. У 1779 р. хлопчика віддали до Ужгородського народного училища з латинською мовою навчання, потім — у 1782 р. він вступив, а в 1885 р. закінчив курс місцевої гімназії. Можливостей для подальшого продовження освіти в Ужгороді (невеликому тоді провінційному містечку) не було. Орлаі де Карбі переїхав до міста Орадя (нині Румунія), де, провчившись один рік у місцевій академії, здобув повну середню освіту.
Єдиним вищим навчальним закладом в Австро-Угорщині, де Іван Орлаі, який вважав себе карпатським русином, міг здобути освіту рідною мовою, був Львівський університет. Тут і навчався три роки майбутній педагог на філософському факультеті. В 1789 р. через нестачу коштів Іван Семенович Орлаі вступив до Йосифінської семінарії і став членом заснованого в 1597 р. римсько-католицького ордену піарів.
Учителювати почав у нижчих класах Великокарлівської гімназії вищих наук, де викладав арифметику, географію, історію та давні мови. Мав репутацію зразкового «викладача та проповідника слов’янського духу». Коли ж за конкурсом мав отримати вакантне місце вчителя старших класів, ректор-єзуїт відмовив молодому вченому, оскільки той був «русином» (закарпатським українцем). За цих обставин Іван Орлай у 1790 р. виїхав до Росії. Закінчивши в 1793 р. Медико-хірургічне училище в Петербурзі, працював лікарем.