Юркевич Памфіїл Данилович
Українська педагогіка в персоналіях – ХІХ століття / За редакцією О.В. Сухомлинської / навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, у двох книгах // «Либідь», - К., 2005, кн. 1., стор. 293 – 298.
Юркевич
Памфіїл Данилович
(1826–1874)
Видатний український
мислитель,
філософ і педагог
Памфіїл Данилович Юркевич народився 16 лютого 1826 р. в багатодітній родині священика Миколаївської церкви містечка Ліплявого Золотоніського повіту Полтавської губернії (тепер Черкаська область). З дитинства майбутній учений виховувався в атмосфері обрядово-релігійних традицій рідної домівки, українського села. Батько Данило Юркевич —людина культурна, освічена, розумна, випускник Полтавської духовної семінарії 20-х років ХІХ ст.— зміг добре підготувати сина до подальшого навчання в Переяславському повітовому духовному училищі (1834–1841 рр.). Тут юнак вивчав російську і церковнослов’янську мови, священну і світську історію, географію.
У 1841 р. Памфіїл Юркевич вступив до Полтавської духовної семінарії. Саме тут він захопився математичними науками, знання яких вплинули на глибину аналізу, добру логіку мислення, що простежуються в його педагогічних працях. За роки навчання Памфіїл Юркевич досконало оволодів німецькою мовою, що дало йому змогу в подальшому читати в оригіналі праці німецьких учених Е.Канта, Й.Фіхте, Г.Гегеля, Ф.Шеллінга, Й.Гербарта, чиї філософські та педагогічні ідеї були дуже популярні в ХІХ ст. Блискуче знав він і французьку мову.
Упродовж навчання в семінарії Памфіїл Юркевич мав нагоду ознайомитись із спадщиною українських освітніх і громадських діячів Л.Барановича, П.Могили, Ф.Прокоповича, С.Яворського, К.Ставровецького, І.Максимовича — семінарська бібліотека в 1847 р. налічувала близько 1 500 книжок. У богословських трактатах вітчизняних філософів, просвітителів його цікавили ідеї навчання рідною мовою, виховання на традиціях української культури.
Навчаючись у Київській духовній академії (1847–1851 рр.), Памфіїл Данилович Юркевич здобув не лише спеціальні богословські знання, а й енциклопедичну гуманітарну освіту. Цьому сприяв як зміст духовної освіти, що передбачав вивчення богослов’я, церковної й світської історії, давніх і нових іноземних мов, так і високий освітній і культурний рівень професорсько-викладацького складу. По закінченні академії у вересні 1851 р. молодого вченого призначають на посаду наставника Київської духовної академії по класу філософських наук. Збереглася авторська програма Памфіїла Даниловича з курсу історії філософії, котрий він читав у 1851/1852 навчальному році.