Ланге Микола Миколайович
Ще працюючи над магістерською дисертацією, на перший погляд далекою від сучасного розуміння психологічних проблем, Микола Миколайович Ланге визначився у своїх психологічних уподобаннях — він став прихильником експериментального напряму в психології, головним представником якого на той час був В. Вундт.
У 1883 р. Микола Миколайович Ланге отримав наукове відрядження до Німеччини. Офіційна мета подорожі — магістерська дисертація. Насправді ж він їхав, щоб працювати в знаменитій психологічній лабораторії В. Вундта у Лейпцигу. Вчитель Миколи Миколайовича Ланге М. І. Владиславлєв, який залишив молодого дослідника на своїй кафедрі філософії Петербурзького університету, не був прихильником експериментальної психології, дорікав Миколі Миколайовичу Ланге за його захоплення психологією В. Вундта. Тому Микола Миколайович працював уривками, а цілком присвятив себе психологічним дослідженням лише після захисту магістерської дисертації.
В 1888 р. Микола Миколайович Ланге переїхав з Петербурга до Одеси, одержавши місце доцента на кафедрі філософії в Новоросійському університеті. З цього року почався новий, одеський період життя науковця. Майже 33 роки він жив і працював в Одесі, захистив тут докторську дисертацію, створив одну з перших у Російській імперії експериментальну психологічну лабораторію.
Оселившись в Одесі, Микола Миколайович Ланге зосередив усю наукову діяльність на психологічній проблематиці. Свої кількарічні дослідження він підсумував і обґрунтував у докторській дисертації «Психологічні дослідження», яку захистив і опублікував у 1893 р.
Сучасні психологи (зокрема А. В. Петровський) високо цінують внесок Миколи Миколайовича Ланге в психологічну науку, стверджуючи, що він був один з основоположників експериментальної психології, широко відомий завдяки своїм експериментальним роботам у галузі сприйняття й уваги. Микола Миколайович Ланге сформулював закон перцепції, за яким сприйняття проходить кілька стадій, або фаз: від недиференційованого до диференційованого. В розробленій ним теорії уваги вона розглядається як рухлива реакція організму, яка поліпшує умови сприйняття. За Ланге, однією з центральних проблем психології є проблема рухів і діяльності.
Для своїх психологічних досліджень Микола Миколайович Ланге з великими труднощами й переважно на благодійні кошти у 1895 р. створив при Новоросійському університеті одну з перших у Росії психологічну лабораторію. Вона містилася в трьох кімнатах і саме тут учений проводив свої експерименти.
Паралельно з психологічними пошуками Микола Миколайович Ланге з 1888 р. очолював кафедру філософії Новоросійського університету. Він викладав більшу частину курсів, що належали до цієї кафедри: вступ до філософії, історію філософії, психологію, історію педагогіки, дидактику. Історію педагогіки й дидактику він читав з власної ініціативи, бо надавав їм великого значення в системі тогочасних гуманітарних наук.
Микола Миколайович Ланге був чудовим лектором, послухати якого приходили не лише студенти, а й багато зацікавлених слухачів. Ось як згадував про Ланге-лектора його учень М. І. Гордієвський : «Лекції свої читав Ланге з великим захопленням, яке передавалося і аудиторії. Його жвава вдача виділялася і під час читання лекції. Він не сидів спокійно на кафедрі… він весь час був у рухові. Говорив Ланге не поспішаючи, з досить частими короткими павзами, і знову-таки, павзи ці були цілком доречні,— вони полегшували слухачам сприймання абстрактних філософських понять і принципів… Говорив Ланге ясно, просто й образно, великий дар популяризації почувався в кожній його лекції». *(1)