Історія свята Святої Параскеви П'ятниці
НАРОДНІ ЗВИЧАЇ ТА ТРАДИЦІЇ
В народі культ Параскеви П'ятниці злився із шануванням слов'янських богинь Рожаниць, на честь яких здійснювали численні жертвоприношення та справляли трапези. Саме Рожаниці були покровительками жінок, жіночих ремесел і землеробства.
З ранніх християнських часів Параскева теж входила до числа покровительок. Дівчата молились про вдале заміжжя, заміжні жінки зверталися до святої в найважчі періоди свого сімейного життя, перед пологами, а також і при безплідді. Фактично не було такого моменту, щоб жінка не просила заступництва у Параскеви П'ятниці. З П'ятницею були пов'язані певні звичаї: в п'ятницю не можна було прясти, в'язати, шити. Хто в п'ятницю багато сміється, той в неділю плакатиме. Рекомендовано також вживати скоромну (пісну) їжу.
До Параскеви звертались із особливими молитвами і служили їй особливу службу Божу. В церкву для освячення приносили різні плоди, а також пасмо нового льону, яке потім зберігалося вдома до наступного року як святиня.
З великою любов'ю прикрашали ікони святої Параскеви, як в церквах, так і в оселях - стрічками, намистом, квітами, духмяним зіллям та пасмами льону. З такими ж іконами відбувалися хресні ходи. Дівчата цього дня ходили з розпущеним волоссям, вважаючи, що це сприятиме хорошому врожаю льону майбутнього року. Цей звичай дав іншу назву святу Параскеви - Льонянниця.
Окрім того, Параскева зцілювала від лихоманки, зубного і головного болю. Селяни вважали, що свята захищає людей від нечистої сили. Квіти, трави, якими прикрашали її ікони, мали велику силу і використовувалися при потребі: під час хвороб з них готували відвари і лікувальні чаї.
Свята Параскева П'ятниця вважалася покровителькою торгівлі в Древній Русі. На торжищах ставилися її ікони, а з давніх-давен торги, базари, ярмарки проводять саме у п'ятницю.
Взагалі культ Параскеви П'ятниці був широким на Русі, щиро виконувалися усі приписи і церковні, і народні. В році є дванадцять п'ятниць, які були і є в особливій пошані у жінок:
- п'ятниця перед Благовіщенням;
- десята п'ятниця після Великодня;
- п'ятниця перед Зеленими святами;
- п'ятниця перед Успінням;
- п'ятниця перед Головосіком;
- п'ятниця перед Здвиженням;
- п'ятниця перед Покровою;
- п' ятниця перед Введенням;
- п' ятниця перед Різдвом Христовим;
- п' ятниця перед Водохрещам;
- дві великопосні п'ятниці.
Слід відзначити, що синкретичний характер культу Параскеви П'ятниці відобразився і на її зображеннях. Поряд із звичайними іконами на Русі ще довго побутували вирізані з дерева фігурки святої.