Історія свята Святого Дмитра
ІСТОРІЯ СВЯТА СВЯТОГО ДМИТРА
8 листопада (26 жовтня ст. ст.) християнська церква вшановує пам’ять раннього християнського великомученика і мироточця* Димитрія Солунського. Народився він в родині таємних християн і був таємно похрещений у домашній церкві у місті Фесалоники (сучасні Солонинки). Батько служив проконсулом у славнозвісного імператора Максиміліана, котрий відзначався своїм категоричним ставленням до християн. По смерті батька Димитрія призначили на його місце — проконсулом Фесалонійської області, головним завданням якого було оберігати місто від варварів і нещадно боротися з поширенням християнської віри. Димитрій, знаний як серйозний і грамотний правитель, вмів знаходити спільну мову з людьми, а також мав прекрасну на той час освіту. А ще він усім, чим міг, допомагав християнам: відкрито навчав жителів міста вірі християнській, викорінював язичество і ідолопоклонство.
Розсердився Максиміліан, зібрав військо і пішов на Фесалоники, щоб покарати неслухняного проконсула. Димитрій, знаючи про неминучу смерть, щиро молився і постився. Імператор кинув його до в’язниці. Свою апостольську діяльність Димитрій продовжував і там. Розгніваний імператор наказав заколоти його списами. Це сталося у 306 році.
Прославив Господь Димитрія не тільки за велику віру великими чудесами, а й тіло зробив його нетлінним та кістки мироточивими. Через сто років після смерті Димитрія відкрили його домовину — тіло залишилося нетлінним, а з кісток точилося пахуче миро, що зціляло недужих.
У V столітті над могилою святого збудували храм, до якого щороку йдуть тисячі прочан з усього світу.
Культ святого Димитрія прийшов до Древньої Русі разом із прийняттям християнства.
1057 року київський князь Ізяслав-Димитрій Ярославович* звів у Києві монастир на честь Димитрія. А 1197 року великий князь Всеволод-Димитрій Юрійович одержав у дар із Фесалоників дошку з труни святого великомученика і його сорочку. Дошка мироточила, а миро було цілющим. Князь побудував великий храм у Володимирі, куди й передав ці дари. Багато храмів на честь святого зводилося і пізніше.
*Ізяслав-Дмитрій Ярославович та Всеволод-Димитрій Юрійович — київські князі Ізяслав та Всеволод, які при хрещенні отримали імена Димитрій.