Молдавани
МОЛДОВАНИ (молдавани) (самоназва - молдовень).
Народ, основне населення Молдови (2,8 млн. осіб). Проживають також у Російській Федерації (172,6 тис.), Україні (342,5 тис.), Казахстані (33 тис.). Належать до середньоєвропейської раси великої європеоїдної раси; фіксується домішка південноєвропейського (середземноморського) компонента. Мова - молдавська, східної підгрупи романської групи індоєвропейської сім'ї. Поширення набула також українська мова. Писемність на основі кириличної графіки (у 1989 р. прийнято рішення про перехід на латинську графіку). Віруючі молдовани - православні.
За даними перепису 2001 р., в Україні проживає 258 618 молдован (1989 р. - 342 500), що становить 0,5 % населення України; молдовани рідною мовою вважають молдавську 70 %, російську - 17 %, українську - 10 %. Молдовани є одним із найменш урбанізованих численних етносів України (міське населення - 27 %).
Етнічна історія. В етногенезі молдован виділяються два етапи: формування етнічної спільноти волохів - предків усіх східнороманських народів - і утворення молдавської народності. Волохи сформувалися в ареалі, що охоплював північ Балканського півострова і Карпатські гори, на основі групи фракійських племен, які у перших ст. н.е. зазнали романізації, а потім, починаючи з VI ст., встановили контакти з розселеним у цьому регіоні слов'янами. Молдавський етнос почав формуватися у Східному Прикарпатті внаслідок етнічної взаємодії волохів і східних слов'ян, які там проживали. Територія розселення молдован у ХІV ст. увійшла до складу Молдавського князівства: в його межах завершилося формування молдавського етносу.
У ХVI ст. Молдова опинилася під владою Османської імперії. Наприкінці ХVIII ст. лівобережжя Дністра, а пізніше землі між річками Прут та Дністер (Бессарабія) були відвойовані у Туреччини й приєднані до Росії. На кін. ХІХ - поч. ХХ ст. серед молдован, які населяли в Росії Бессарабську, частково Подільську й Херсонську губернії, відбувалася подальша консолідація. У 1918 р. Бессарабія була приєднана до Румунії, а в лівобережних районах Дністра, заселених молдованами, у 1924 р. була створена Молдавська АРСР (у складі України). У 1940 р., після включення Бессарабії до складу СРСР на частині території Молдавської АРСР і більшій частині Бессарабії була створена Молдавська РСР, з 1991 р. - Республіка Молдова. Основні традиційні заняття - тваринництво, із середини ХІХ ст.- хліборобство, виноградарство, садівництво. Усна народна творчість представлена календарною та родинною обрядовою поезією, казками, героїчним епосом, історичними і ліричними піснями, прислів'ями та приказками.
Молдовани в Україні. На початок 1994/95 навчального року в Одеській області функціонувало 11 денних загальноосвітніх навчальних закладів із молдавською мовою викладання, які відвідувало 7 087 учнів. Крім того, працювало 7 змішаних російсько-молдавських шкіл, які відвідувало 3 146 учнів. У загальноосвітніх навчально-виховних закладах України молдавську мову як предмет вивчає 1 435 учнів, факультативно або в гуртках - 303 учні. Педагогічні кадри для шкіл, де навчання ведеться молдавською мовою, готують Чернівецький університет і педагогічні училища - Білгород-Дністровське Одеської області, Чернівецьке та Уманське. Інтереси молдован в Україні представляють такі товариства: Обласна національно-культурна асоціація (м. Одеса) та Обласний християнсько-демократичний альянс молдован (м. Ізмаїл).